Археолошки институт представља јединствену, централну научно-истраживачку установу у Србији која је посвећена археологији. Основала га је Српска академија наука и уметности 1947. године, а од 1961. је самостална установа.

  • No products in the cart.

Мeзолит

Мeзолит

Мезолит

Сарадници Археолошког института, Филозофског факултета у Београду, Народног музеја у Београду и неколико сарадника изван Србије дефинисали су 2002. године пројекат под називом „Култура Лепенског Вира: културни процеси и трансформације у периоду од деветог до шестог миленијума пре н.е.“. Пројекат је, у два пројектна циклуса, трајао од 2002. до 2010. године, а носилац је био Археолошки институт у чијој су организацији и вршена археолошка истраживања Лепенског Вира, Падине, Хајдучке воденице и Велеснице. Као основни циљ пројекта истакнуто је валоризовање и презентовање резултата истраживања у оквиру пројеката Ђердап I и Ђердап II, односно: реконструкција процеса трансформације ловачко-сакупљачких у земљорадничко-сточарске друштвене заједнице на централнобалканском простору; да се у том процесу сагледају и све друге промене њом узроковане, било у оквиру материјалне или духовне културе, било социјалне структуре и сл.; на крају, да се преко коначног одређења културно-хронолошког карактера културе Лепенског Вира и њене улоге у општим културним збивањима од деветог до шестог миленијума пре н.е. покуша реконструисање процеса неолитизације југоисточне Европе. Као резултат овог рада, објављене су монографије и студије које се баве различитим темама: окресани и глачани камени артефакти, стратиграфија, хронологија и садржај културних слојева на Лепенском Виру, антрополошке карактеристике становника Ђердапа на прелазу из мезолита у неолит итд.
У наредном периоду наставиће се са публиковањем теренске документације и остале грађе са ископавања Лепенског Вира и Велеснице са циљем да се широј стручној и научној заједници коначно да на увид систематизована грађа и да се на основу тога понуде решења културног и хронолошког карактера културе Лепенског Вира, њеног епонимног налазиша и Велеснице, као једног од типичних представника ранонеолитског насеља на подручју Ђердапа. Иако је досадашњим резултатима учињен значајан напредак у сагледавању материјалне кучтуре Лепенског Вира, остало је још мноштво отворених питања, а одговоре на њих очекујемо од будућих публикација.

Сарадници

научни саветник

научни саветник

истраживач сарадник

научни сарадник

научни саветник

научни саветник

истраживач сарадник

научни сарадник

научни саветник

научни саветник

истраживач сарадник

научни сарадник
Подели ово