Установа
Аустријска академија наука, Институт за оријенталну и европску археологију
Пројекат
Бронзано доба у североисточној Србији- металургија, насеља и некрополе
Трајање пројекта
2018-2023
Поред тренутних систематских истраживања бројних локалитета, од којих свакако треба издвојити Велику хумску чуку код Ниша, Свињаричку чуку код Лебана, као и неколико металуршких радионица и некропола из бронзаног доба у околини Бора, реализују се и бројни међународни пројекти са водећим светским институцијама – Бруклин колеџом Градског универзитета у Њујорку (САД), Аустријским археолошким институтом (Аустрија) и Универзитетским колеџом у Даблину (Ирска).
Поред овога, посебна истраживачка пажња усмерена је на реализацију научног пројекта ТHE FLOW: Interactions-Transmission-Transformation: Long-distance connections in Copper and Bronze Age of the Central Balkans, финансираног од стране Фонда за науку Републике Србије, који се бави пореклом и циркулацијом метала и других сировина током металних доба на простору југоисточне Европе, кроз контакте и интеракције становништва централног Балкана са заједницама суседних и удаљенијих регија, нарочито доњег Подунавља, централне Европе и македонске Грчке.
Актуелно
-
COOLTOUR
Започет у марту 2022. године, пројекат ће зближити споменике културне баштине и стручњаке, универзитете и истраживачке центре, организације које се баве менаџментом у култури, стручњаке за комуникацију, студентске организације и омладину шест европских земаља.
-
Садике за приходност
Пројекат је намењен осмишљавању и организовању различитих радионица током 14. Римских игара у Птују (Словенија).
-
SEADDA
Овај пројекат се бави базама археолошких података широм Европе за које важи да су доступне свима (free access), али којe се не чувају, нити складиште на одговарајући начин.
-
Dancing Histor(y)ies
Пројекат „Dancing Histor(y)ies, Binding Communities and Heritage Through Dance“, је европски пројекат који за циљ има повезивање локалне заједнице и културног наслеђа помоћу савремени плес. Пројекат је суфинансиран средствима ЕУ кроз програм Креативна Европа.
-
ИММЕРСИУМ – Сарадња за имерзивно приповедање и дисеминацију културног наслеђа на Западном Балкану
Пројекат ИММЕРСИУМ је омогућио да се помоћу мобилног телефона доживи како је изгледао живот на три археолошка налазишта из римског периода: Виминацијум у Србији, Стоби у Северној Македонији и Емона у Словенији.